• slider4
  • slider1
  • slider2
  • slider4
  • slider3
  • slider5

Rozstępy i blizny

Rozstępy to przebiegające równolegle, wrzecionowate pasma ścieńczałej, pomarszczonej skóry, początkowo wyniosłe, obrzękowe, następnie ulegające zanikowi. Ich pojawienie się jest z reguły bezobjawowe, ale może być połączone z delikatnym odczuciem świądu, rzadziej pieczenia i bólu.
Rozstępy tworzą się na poziomie skóry właściwej, a ich powstawanie wiąże się z upośledzeniem fibroblastów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję 2 rodzajów białek: kolagenu i elastyny. Białka te nadają skórze elastyczność, jędrność, sprężystość oraz odpowiednie napięcie.
Najbardziej na powstawanie rozstępów narażeni są: ludzie otyli, nastolatki w okresie dojrzewania, kobiety w okresie ciąży, menopauzy, kulturyści, osoby o częstych wahaniach wagi, będące wielokrotnie na dietach niskokalorycznych, osoby przyjmujące leki steroidowe, osoby z predyspozycjami genetycznymi.
Przystąpienie do leczenia rozstępów na tym etapie może nieco polepszyć stan skóry, ale nie zlikwiduje się ich w 100%.
Ważne jest także aby: unikać częstych wahań wagi i „cudownych” diet. Należy stosować odpowiednią dietę, zapewniająca wystarczające dawki witamin oraz mikroelementów (zwłaszcza cynku i krzemu), lokalne stosowanie kremów, żeli, olejków i preparatów na bazie roślinnej, elastyny, kolagenu, witamin, alfahydroksy kwasów itd.
Leczenie rozstępów jest trudne i wymaga cierpliwości ze strony pacjenta., należy również pamiętać, że rozstępów ze względu na to, że są rodzajem blizny nie można całkowicie usunąć – można je natomiast w sposób bezpieczny zredukować i tym samym poprawić wygląd skóry.